Kościół obecnie

Historia i opis kościoła.   Cerkiew unicka pw. Świętych Dawida i Romana, obecnie kościół pw. Matki Bożej Różańcowej. Świątynia została wzniesiona przez  cieślę Nazara w 1706/7 r, na miejscu poprzedniej z 1660 r pw. „Protekcji Najświętszej Matki” - która stanowi część obecnego prezbiterium.
           Nad drzwiami świątyni do dziś zachował się napis: „Ten Boży Dom zbudowany przez cieślę Nazara  Rok 1707 miesiąca maja 29 za staraniem mnie niegodnego Teodora Bieleckiego prezbitera tej cerkwi Bożej.”  
            W okresie 1875 – 1919 cerkiew prawosławna, rekoncyliowana w 1922 r. 
           Kościół orientowany na wschód, drewniany, konstrukcji zrębowej z bali modrzewiowych związanych ze sobą w jaskółczy ogon, oszalowany. Wyróżnikiem tego zabytku jest charakterystyczna bryła, składająca się z prostopadłościennej nawy, prezbiterium - przykrytego wspólnym wysokim, czterospadowym dachem - nad którym góruje cebulasta kopuła, zakrystii na przedłużeniu prezbiterium, niewielkiego skarbca, dwukondygnacyjnej wieży z kopułą. W świątyni znajduje się barokowy ołtarz główny z przełomu XVIII i XIX w i ołtarze  boczne w stylu rokoko z XVIII w. Na szczególną uwagę zasługują starocerkiewne malowidła na łuku tęczowy w prezbiterium z 1720 r.
         Zabytkowa świątynia jest odnawiana od 1994 r staraniem księży: W. Pińczuka, M. Rogoźnickiego, S. Brodawki i parafian.    

Łuk tęczowy

Napis nad drzwiami

"SEJ BŻIJ DOM ZBUDOWAN TESLIEJU NAZAROM         "TEN BOŻY DOM ZBUDOWANY PRZEZ CIEŚLE NAZARA
                   Roku 1707 Mca Maja 29 (4?)                                                Roku 1707 Miesiąca Maja 29 (4?)
           zastaraniem Mienie niegodnego Teodora                              za staraniem Mnie niegodnego Teodora
           Bileckiego Prezbitera Tejże Cerkwi Bżej"                          Bileckiego Prezbitera tego Kościoła Bożego"

   Od 1994 r są prowadzone intensywne prace konserwatorsko – restauratorskie,  mające na celu przywrócenie pierwotnego stanu. Gdybyś mógł i chciał wesprzeć to dzieło nasza wspólnota parafialna będzie bardzo wdzięczna. Naszych dobroczyńców polecamy dobremu Bogu.   

Konto B. S. Piszczac 73 8037 0008 0130 0837 2000 0010

Z mozliwością odpisania od podatku. Tytułem       "Darowizna na cele kultu religijnego".

Galeria zdjęć
                 
© 2010 Parafia Ortel Królewski
Ważne: Użytkowanie serwisu www oznacza zgodę na wykorzystywanie plików "Cookies". Szczegółowe informacje w Polityka plików "Cookies".